Opieka nad seniorem

Opieka nad seniorem

Zwierzęta towarzyszące podobnie jak ludzie starzeją się. System odpornościowy obniża się a sprawność układów znacznie się zmniejsza. Dochodzi do nasilenia procesów zwyrodnieniowych oraz osłabienia mechanizmów kompensacyjnych i naprawczych organizmu. Wzrasta ryzyko chorób nowotworowych. Widoczne i rozpoznawalne objawy najczęściej i najszybciej obejmują układ krążeniowo- oddechowy, układ motoryczny (kostno-stawowy), moczowy a także nerwowy. Zmysły starszego zwierzęcia słabną, często gorzej widzi i słyszy, czasami traci orientację. Warto pomyśleć o zachipowaniu pupila i umieszczeniu tabliczki informacyjnej z danymi kontaktowymi do właściciela, pomocnej w razie zaginięcia.

Należy pamiętać, że z wiekiem zmienia się też apetyt i stan uzębienia pacjenta. Metabolizm spowalnia się, zwierzę charakteryzuje zmniejszona aktywność. Dlatego też właściwa opieka i żywienie dostosowane do potrzeb i wieku pozwoli naszemu seniorowi długo cieszyć się dobrym zdrowiem i prawidłową kondycją.

Opieka nad starszym pupilem powinna być dostosowana do postępujących zmian w jego zachowaniu . Kondycja starszego podopiecznego jest bardzo ważna, ale należy bezwzględnie unikać nadmiernego wysiłku. Regularna i konsekwentna umiarkowana aktywność jest ważnym czynnikiem pozwalającym na utrzymanie zwierzęcia w dobrej kondycji.

Mechanizmy termoregulacji również są osłabione. Okrywa włosowa nie jest już zazwyczaj tak gęsta jak za młodu. Należy dbać o prawidłową temperaturę w otoczeniu seniora. Latem należy zapewnić mu stały dostępu do chłodnego pomieszczenia. Ciepły, wygodny kąt pozwolą uśmierzyć ból związany ze zwyrodnieniami stawów.

Warto pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u lekarza weterynarii. Badanie ogólne, kontrolne badanie krwi (profil seniora) i podstawowe badania obrazowe pozwolą na wczesną diagnostykę chorób geriatrycznych i ustabilizowanie pacjenta. U starszych psów i kotów przeglądowe badanie krwi warto wykonywać raz na kwartał. Pamiętajmy, że współczesna medycyna weterynaryjna pozwala często na uśmierzenie bólu starszych pacjentów, poprawę stanu ich zdrowia a przede wszystkim komfortu życia.