Podróż ze zwierzęciem za granicę

Podróż ze zwierzęciem za granicę

Aby podróżować ze zwierzęciem w obrębie Unii Europejskiej należy spełnić kilka niezbędnych warunków. Przede wszystkim zwierzę musi posiadać paszport wydany przez lekarza weterynarii, z informacjami dotyczącymi zarówno zwierzęcia jak i właściciela. Zwierzę musi być również trwale i czytelnie oznakowane (chip), zaszczepione przeciwko wściekliźnie (ważne szczepienie) oraz odrobaczone, a przy wyjeździe do niektórych krajów poddane profilaktyce przeciw kleszczowej. Ważne jest żeby najpierw oznakować a następnie zaszczepić zwierzę, tak by zaszczepić zwierzę już możliwe do zidentyfikowania. Podróżować mogą zwierzęta zdrowe i przebadane przez lekarza weterynarii.

Chipowanie polega na wprowadzeniu pod skórę malutkiego transpondera przy pomocy niewielkiego jednorazowego urządzenia. Transpoder zatopiony jest w biofiltrze, dzięki czemu nie dochodzi do reakcji obronnej organizmu, tak jak w przypadku ciała obcego. Cala procedura wygląda jak podanie zwykłego zastrzyku.

W przypadku podróży samolotem należy zaopatrzyć się w odpowiedni transporter/klatkę. Warto też rozważyć podanie pupilowi delikatnych środków uspokajających. W zależności od wielkości psa i linii lotniczych psy podróżują na pokładzie lub w luku bagażowym.

W przypadku transportu samochodem warto zaopatrzyć się w leki redukujące uciążliwe skutki choroby lokomocyjnej u zwierzęcia.

Przed wyjazdem warto sprawdzić jakie procedury powinny być dopełnione, gdyż nawet w obrębie Unii Europejskiej przepisy mogą się różnić. Najlepiej sprawdzić informacje na stronach ambasad krajów docelowych i tranzytowych.